PPTP Client под Slackware Linux

Теми, ориентирани и свързани с Unix (Linux, FreeBSD и други).

Покажи връзката към това мнениеот Ramirez » 11.07.2008г. в 16:28ч.

Обща информация:
PPTP или Point-to-Point Tunneling Protocol е вид ВЧМ (Виртуална Частна Мрежа). В днешни дни протоколът не може да бъде смятан за особено надежден дори и в случаите, в които се ползва заедно с криптиране.

Причини за написване на ръководтвото:
Причината да напиша първото ръководство, което публикувах във форумите на един русенски интернет доставчик, бе липсата на подобни ръководства на български език в момента на създаването му (07 Дек 2004). В последствие ръководството се появи в леко модифициран вид на клиентската страница на Networx-BG без да бъде посочено по подходящ начин авторството на материала. Обърнах се с електронна поща към поддръжката относно отбелязване на заслуги за ръководството, но отговор така и не получих.

Това е подобрена версия на първото ми ръководство, предлагащо готово решение за една не малка част от Linux потребителите в България, а именно тези, които ползват Slackware Linux.

Необходими пакети:
За да настроите една PPTP връзка под Linux препоръчвам да инсталирате следните версии на пакетите ppp и pptp: ppp-2.4.4, pptp-1.7.1 Необходимо е Вашият kernel да бъде компилиран с поддръжка на “GRE tunnels over IP” и “PPP (point-to-point protocol) support”. Повечето дистрибуции, а в това число и Slackware Linux предлагат generic kernel с вградена поддръжка на горе посочените. Освен това ppp също идва включен в любимата Ви дистрибуция.

В това ръководство ще разгледаме конфигурация на клиентска PPTP връзка без криптиране и компресия (PPP MPPE compression). Повечето интернет доставчици предпочитат този несигурен пренос на информация с цел по-малко натоварване на неправилно конфигурираните си сървъри.

За улеснения на Slackware 12.0 потребителите съм компилирал PPTP-Client 1.7.1 с необходимите оптимизации и пакетът може да бъде изтеглен от ТУК

Създаване на PPTP връзка:
След като вече сме инсталирали необходимите пакети и конфигурирали своя kernel с необходимата поддръжка е време да редактираме три файла в директорията /etc/ppp. За целта ползваме любимия редактор като имаме избор между: vi, nano, pico, mcedit и други. Аз лично предпочитам nano. Няма значение в каква поредност ще редактираме файловете. Важен е крайният резултат. Нека отворим първо options.pptp. Ако нямаме такъв файл можеме да го създадем с изпълняване на командата:
Код за потвърждение: Избери целия код
touch /etc/ppp/options.pptp
nano /etc/ppp/options.pptp

Ако във файлът има съдържание го изтриваме и попълваме следните параметри:
noauth
noipdefault
nobsdcomp
nodeflate
persist
maxfail 0
mru 1460
mtu 1460
lcp-echo-interval 5
lcp-echo-failure 3
lcp-restart 2
name "lameuser"
pty "/usr/sbin/pptp 192.168.1.1 --nolaunchpppd --loglevel 0"

В случаят “lameuser” е нашето потребителско име, а “192.168.1.1” е IP адресът, който доставчикът ни е дал за връзка с PPTP (ВЧМ) сървъра. Заменяме тези два параметъра с правилните такива и запазваме файла.

Следва да отворим файла, в който ще поставим потребителското си име и парола. Ако доставчикът ни ползва CHAP аутентикация отваряме chap-secrets:
nano /etc/ppp/chap-secrets

В него попълваме ред със следното съдържание:
lameuser * lamepass *

Заместваме “lameuser” и “lamepass” с нашето лично потребителско име и паролата за осъществяване на ВЧМ връзка.

Остана да редактираме само още един файл за да стартираме успешно PPTP тунела. Това е ip-up скрипта. Точният път до него е:

/etc/ppp/ip-up

Ако няма такъв вече създаден файл го създаваме с изпълняванет на командата:
touch /etc/ppp/ip-up

Отваряме файла:
nano /etc/ppp/ip-up

Изтриваме съдържанието му ако вече има такова и на негово място попълваме:
#!/bin/bash
/sbin/route add default gw $4 dev ppp0

Запазваме файла и го превръщаме в изпълним с командата:
chmod 755 /etc/ppp/ip-up

Вече успешно сме конфигурирали нашия PPTP клиент и е време да се опитаме да закачим тунела с командата:
/usr/sbin/pppd file /etc/ppp/options.pptp

Изпълняваме:
/sbin/ifconfig | grep ppp

Ако системата върне в нов ред отговора: ppp0 Link encap:Point-to-Point Protocol, това означава, че всичко най-вероятно работи. За да установим дали имаме интернет връзка, можем да пуснем командата ping yahoo.com.

Заключителни думи:
Ето че в няколко лесни стъпки успяхме да създадем PPTP връзка към нашия интернет доставчик. За да се стартира връзката при всяко пускане на системата, трябва да добавим следните команди с любимия си редактор в /etc/rc.d/rc.local:
PPPD=”/usr/sbin/pppd”
if [ -x /usr/sbin/pppd -a -r /etc/ppp/options.pptp ]; then
echo “Starting PPTP tunnel:”
$PPPD file /etc/ppp/options.pptp
sleep 1
fi

Съдържанието е достъпно при условията на Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Ако решите да копирате и променяте съдържанието е задължително да опоменете името на създателя на ръководството - Красимир Панайотов
Последна промяна Ramirez на 11.07.2008г. в 23:55ч., променена общо 1 път
Изображение
Искате евтин хостинг за вашето интернет присъствие - изберете EZHostSol.com
Аватар
Ramirez

Съобщения: 372
Регистриран: 26.08.2004г. в 00:01ч.
Град: EZHostSol Office

Re: PPTP Client под Slackware Linux

Покажи връзката към това мнениеот root » 11.07.2008г. в 16:31ч.

Когато порастнете и ви омръзне да се занимавате с глупости верната команда е apt-get

И всичко става само с елементарни конфигурации - не случайно Убунтуто е базирано на ДебиЯн, а не на Слак.

МОЛЯ модераторите да не ме модерират - с кРАСИМИРЕЗ си имаме стара закачка за дистрибуциите и на всяка бира избухва с нова сила.
mobilio - професионални мобилни приложения
Аватар
root
Елитен потребител
Елитен потребител

Съобщения: 2642
Регистриран: 25.07.2004г. в 23:04ч.
Град: 1d10tl@nd

Покажи връзката към това мнениеот Ramirez » 11.07.2008г. в 16:36ч.

И аз моля да не те трият, за да видят как се държат по форумите Debian застъпниците ;) :drunk:
Изображение
Аватар
Ramirez

Покажи връзката към това мнениеот stylius » 11.07.2008г. в 17:07ч.

Ам аз като ползвам тези матриали мога ли да ги публикувам под друг лиценз? Щото аз го направих, ама преди ти да си промениш твоя.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
stylius

Съобщения: 853
Регистриран: 10.02.2006г. в 12:09ч.

Покажи връзката към това мнениеот Ramirez » 11.07.2008г. в 23:54ч.

Изрично позволих на теб и в частност на Нетуоркс-БГ да ползвате материала, като ме опоменете. Няма да е проблем и ако е друг лиценз макар, че дребно разминаване се получава. Въпреки че в крайна сметка ако решите трети човек да публикува пак трябва да ме опомене като автор. Тоест няма проблем. Изключението важи само за Нетуоркс :)
Изображение
Аватар
Ramirez

Покажи връзката към това мнениеот dean » 9.09.2008г. в 07:09ч.

Ramirez написа:Изрично позволих на теб и в частност на Нетуоркс-БГ да ползвате материала, като ме опоменете. Няма да е проблем и ако е друг лиценз макар, че дребно разминаване се получава. Въпреки че в крайна сметка ако решите трети човек да публикува пак трябва да ме опомене като автор. Тоест няма проблем. Изключението важи само за Нетуоркс :)

Само да попитам... От кога и ръководствата имат лиценз ? :huh: :doh: :doh: :doh:
Аватар
dean

Съобщения: 708
Регистриран: 26.05.2006г. в 00:44ч.
Град: Rousse

Покажи връзката към това мнениеот . » 9.09.2008г. в 14:28ч.

Откогато всеки почва да си копира дадени F.A.Q.-ове, все едно като негови заслуги, че той ги е правил.
Изображение
Аватар
.

Съобщения: 7135
Регистриран: 2.04.2004г. в 20:13ч.
ТВ: Sony Bravia с CAM (Conax)

Назад към Unix

Активни потребители

Потребители разглеждащи този подфорум: 0 регистрирани и 1 гост