Re5PeCT написа:и на кое трябва да отговорим в случая?
guesswho написа:Я да не се оплаквате по много- а знаете ли какво им беше на малко по-големите от вас, които всеки срок по няколко пъти бидеха стряскани "Ще има матури, няма да има матури, ще има матури, няма да има", и да не знаеш до средата на 12ти клас дали ще си под ножа или не.
guesswho написа:kinder
По мое време нямаше нито зрелостни изпити нито матури. Тогава тепърва им хрумна идеята за някакви експерименти и всяка година се променяше положението. Че няма да има матури разбрахме в средата на 12 клас. Вие поне си знаете от няколко годиниТака, че по-леко
bobby_GBG написа:Аз през 1999 година държах матури по български и математика, и това нещо ми беше известно още от 9 клас...
Не ва знам вас за какви преди 5 години нямало такива неща говорите...
fireborn написа:матури трябва да има и половината и повечето дето сега завършваттрябва да ги пращат да копат на нивата щото толкоз им е акъла...
толкова е просто,но доста минават през ситото
....трябва да ги пращат да копат на нивата щото толкоз им е акъла...
27.11.2009г.Целите на Брюксел в просветата се оказаха неизпълними заради България и Румъния. Европа е недоволна от нивото на средното образование във всички страни-членки на съюза. Държавите се провалят по едни от най-ключовите показатели - уменията на учениците да четат и високия процент на отпадащи от училище. И по двата критерия България е на дъното на класациите. Лошото представяне налага целите, които ЕС си поставя в областта на образованието до 2010 г., да бъдат отложени с 10 години, а България ще трябва да положи сериозни усилия, за да ги постигне.
Това става ясно от доклад на Европейската комисия до Европейския парламент за изпълнението на програмата "Образование и обучение 2010". Докладът за напредъка на образователните системи използва статистика от 2000 г. насам и е ключов за приемането на нови цели до 2020 г.
Неумението на децата да четат и да разбират е най-сериозният провал спрямо заявените амбиции на Европа към 2010 г., става ясно от данните. Тук Европа си е поставила за цел броят на учениците с ниски резултати по четене да намалее с 20% от 2000 до 2010 г. Случило се е обаче точно обратното - 15-годишните с ниски резултати на международния тест PISA са се увеличили от 21.3 на 24.1%. За лошите средни резултати вероятно допринасят много слабите постижения на България и Румъния. Те са най-зле представящите се в тази група, като у нас процентът на учениците със сериозни проблеми е нараснал от 40.3% през 2000 г. на 51.1% през 2006-а. При Румъния данните са 41.3% и 53.5%.
В целите за 2020 г. Европа включва и базовите знания на 15-годишните ученици по математика и природни науки. В този срок Брюксел иска броят на слабите ученици по този показател да намалее с 15%. Повече от 50% от българските и румънските осмокласници се представят слабо по математика, а в науките в тази група у нас попадат над 40%.
Като неизпълнена задача към 2010 г. Европа отчита и намаляването на отпадащите ученици - сега техният процент е 14.9 при набелязан максимум 10%. По този показател България е на 20-о място с 14.8%, като броят на отпадащите деца все пак е бил намален с около 30% спрямо 2000 г.
Страната ни обаче води по друг тревожен показател - възрастта, на която се напуска училище. В България, Унгария и Полша много от тези деца не успяват да завършат основно образование. Преди 8-и клас от училище у нас си тръгват 38% от отпадащите, 40 и 42% са данните за Полша и Португалия. Тези деца стават социални аутсайдери - от младите хора между 18 и 24 години у нас, които нямат завършено средно образование, безработни са 69%. Тук ни води само Словакия със 78% безработица.
Европа е успяла да се справи успешно с поставената цел да увеличи интереса към математиката, природните науки и технологиите. Броят на дипломираните висшисти в тези области се е увеличил с 33.6% при амбиция да се постигне ръст от 15%. При нас обаче увеличението е само 14.6%. Малък е и броят на изследователите в България - 3.4 на 1000 срещу 5.4 на 1000 средно за ЕС.
http://www.filibe.com/news.html
http://novini.dir.bg/2009/11/27/news5446330.html
Потребители разглеждащи този подфорум: 0 регистрирани и 0 госта